سایت آموزشی فرهنگ،آموزش وب،کامپیوتر،خانه داری و آشپزی،طراحی،فتوشاپ،تلگرام،آهنگ،فیلم،برنامه نویسی،فرهنگ 21،گروه آموزشی،کرمانشاه

دانشمندان با ایجاد لایه‌ای کلسیمی با نام سپر خورشید از سد بزرگ مرجانی محفاظت خواهند کرد

سد بزرگ مرجانی یکی از شگفتی‌های طبیعت محسوب می‌شود اما اگر هر چه زودتر کاری برای نجات آن انجام ندهیم شاید روزی برسد که تنها نام آن باقی بماند و به جای دیدن منظره زیبایش، مجبور به تماشای تصاویر آن شویم.

2016 06 09 corals 450x338 - دانشمندان با ایجاد لایه‌ای کلسیمی با نام سپر خورشید از سد بزرگ مرجانی محفاظت خواهند کرد

مطابق گزارشات به‌دست آمده، ظاهرا دانشمندان استرالیایی راهی برای حفظ این پدیده زیبای زیر آب یافته‌اند. آن‌ها قصد دارند که یک لایه حفاظتی از جنس کلسیم به نام سپر خورشید (Sun Shield) ایجاد کنند که می‌تواند از مرجان‌ها در مقابل دچار شدن به پدیده سفید‌شدگی مرجانی محافظت نماید. پدیده سفید‌شدگی به علت افزایش دمای کره زمین و گرم شدن آب دریاها رخ می‌دهد که در نتیجه آن مرجان‌ها شروع به بیرون راندن جلبک‌های موجود در بافت‌های خود می‌کنند. وجود جلبک‌ها سبب ایجاد همان رنگ‌های زیبا و منحصر به فرد در مرجان‌ها می‌شوند.

هم‌چنین این جلبک‌ها بیش از ۹۰ درصد غذای مرجان‌ها را تامین می‌کنند که با خارج شدن آن‌ها ممکن است مرجان‌ها از گرسنگی بمیرند. سپر خورشید اساسا بر روی آب شناور است و با ایجاد سایه در محیط آبی زیر خود، به کاهش دمای محیط رشد مرجان‌ها و حفاظت از آن‌ها کمک خواهد کرد. گفته می‌شود این لایه حفاظتی به راحتی قابل تجزیه شدن در محیط زیست بوده و ضخامت آن حدودا ۵۰ هزار بار نازک‌تر از موی انسان است. محققان در بررسی‌های آزمایشی خود دریافته‌اند که این سپر قادر به کاهش پدیده سفید‌شدگی مرجان‌ها است.

800px Coral Bleaching 450x332 - دانشمندان با ایجاد لایه‌ای کلسیمی با نام سپر خورشید از سد بزرگ مرجانی محفاظت خواهند کرد

با توجه به وسعت بسیار زیاد منطقه تحت پوشش سد بزرگ مرجانی که بالغ بر ۵۶۰ هزار کیلومتر مربع است، ایجاد لایه‌ای حفاظتی با چنین وسعتی تقریبا غیر‌ممکن است اما با این حال آنا مارسدن، مدیر بنیاد سد بزرگ مرجانی اعلام کرده که از این سپر حفاظتی در مناطقی ایجاد خواهد شد که در درجه اول از ارزش بالایی برخوردار باشند و در درجه دوم، آسیب بیشتری دیده باشند یا احتمال خطر در آن‌جا بالا باشد.

نوشته دانشمندان با ایجاد لایه‌ای کلسیمی با نام سپر خورشید از سد بزرگ مرجانی محفاظت خواهند کرد اولین بار در پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 3
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.