سایت آموزشی فرهنگ،آموزش وب،کامپیوتر،خانه داری و آشپزی،طراحی،فتوشاپ،تلگرام،آهنگ،فیلم،برنامه نویسی،فرهنگ 21،گروه آموزشی،کرمانشاه

در دنیای هیث لجر فقید؛ مردی پر شور در دنیایی بیرحم

در دنیای هیث لجر فقید؛ مردی پر شور در دنیایی بیرحم

دسته بندی : فرهنگ آموزش تاریخ : پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

گروه سینمای جهان – وصال روحانی: عرضه یک فیلم مستند جدید به نام «من هیث لجر هستم» دریچه تازه ای را به روی زندگی این هنرپیشه مستعد و فقید استرالیایی مقیم آمریکا گشوده است. ده سال بعد از مرگ وی که در اوایل سال ۲۰۰۸ روی داد، انواع فرضیه ها و شایعات درباره این مسئله مطرح شده ولی این فیلم جدید با رها کردن بخشی از این شایعات بیشتر بر روی دستاوردهای هنری او تکیه کرده و بر روی پیشرفت فنی اش که پیوسته فزون تر شد و او را به فتح جایزه اسکار نقش دوم مرد سال ۲۰۰۸ به خاطر بازی هنرمندانه اش در رل کلیدی ژوکر در «شوالیه تاریکی» قسمت دوم از تریلوژی کریستوفر نولانی بت من نایل ساخت. آن اسکار البته چند ماه بعد از مرگ لجر به وی و به واقع به وابستگان او اهدا شد و عده ای گفتند این جایزه یک سپاسگذاری احساسی و برگرفته از مرگ زودهنگام او (در ۲۸ سالگی) بوده ولی نگاههای منصفانه تر حاکی از صلاحیت تمام و کمال وی برای تصاحب معروف ترین جایزه سینمایی جهان بود.
آدرین بیتن هوییس یکی از دو کارگردان «من هیث لجر هستم» در واپسین روزهای زمستان ۲۰۱۸ می گوید: چیزی در وجود هیث لجر در حال پرواز بود و او می رفت که تبدیل به یکی از ۱۰ بازیگر نخست جهان شود و حتی در آینده او می شد خلق یک کارگردان مجرب را هم دید.
آنچه به بیتن هوییس و دریک موری دیگر کارگردان این اثر مستند در ساخت آن یاری رساند، بجای ماندن تعداد زیادی فیلم های خصوصی و خانوادگی از وی و در بردارنده اظهارات این بازیگر بود. عجیب است که سالها قبل از رواج یافتن شدید موبایل ها و گرفتن عکس های سلفی و یا سایر عکس ها و یادگاری های شخصی، لجر عادت داشت که حتی از ایام نوجوانی اش اکثر اتفاقات و مسائل زندگی اش را از طریق دوربین های مختلف خود و فیلمبرداری روزانه از آنها به ثبت برساند. با این اوصاف می توان به صراحت پی برد که لجر تا چه میزان خواستار اوجگیری در حرفه بازیگری و هنر سینما بوده است و به موارد فوق اضافه کنید اظهارات و راهنمایی های دوستان نزدیک لجر مثل مت آماتو و بن هارپر را که دومی یک موزیسین است و یک ترانه برای دختر کوچک و دلبند هیث لجر به نام ماتیلدا رز هم سروده بود و آن را در این فیلم مستند به یاد پدر رفته از دست این دخترک ثروتمند اما بد اقبال به اجرا در آورده است.
آماتو نیز می گوید: لجر چندان به کلاس های بازیگری نرفته بود و فاقد آگاهی های آکادمیک بود و به همین سبب دائماً کتاب می خواند و یا به روش های کار سایر بازیگران دقت می کرد تا با ملغمه ای از آنها به حدی قابل قبول در کارش برسد. او حتی از فیلم های شخصی متعددی که از زندگی عادی اش می گرفت این هدف جنبی اما مهم را تعقیب می کرد که خودش را به زندگی مقابل دوربین عادت بدهد و جزیی از آن شود و از بازی در فیلم و فرو رفتن در نقش خجالت نکشد و مصنوعی جلوه نکند.
بتین هوییس هم اظهار می دارد: ما از طریق همکاری با آماتو به بسیاری از گنجینه های تصویری موجود از لجر و راه بازیگری او آشنا شدیم. این فیلم ها و حرف های اطرافیان لجر نشان می دهد چطور وی زندگی اش در استرالیا را کنار گذاشت و به هالیوود آمد تا در آن جا یک اوجگیری واقعی و بسیار بزرگتر از چیزی را که در استرالیا انتظار وی را می کشید، تجربه کند. همگان از چشم های پر از وجد و امید او در بدو ورودش به هالیوود و رویای موفق و مشهور شدنش در حرفه ای پر زرق و برق اما بیرحم می گویند و از این که او حاضر نبود در این راه هر قیمتی را بپردازد و برعکس می خواست هنرپیشه ای باشد که وقتی دختر کوچکش بزرگ می شد به داشتن وی ببالد. این موفقیت با تهیه و پخش فیلم «۱۰ چیز درباره تو» تقریباً حاصل آمد. آماتو کوشید لجر را در مسیر ایفای رلی قرار بدهد که در ظاهر یک نقش دوم اما تأثیرگذار بود ولی این رل به جوزف گوددون له ویت رسید و چه باک که لجر برای رل اول این فیلم تست داد و قبول شد.
۱۰ سال بعد از وداع واپسین لجر که گفته می شود با زیاده روی وی در مصرف داروهای آرامبخش حاصل آمده، نزدیکان او هر ساله و به ویژه در سالروز فوت وی غصه از دست رفتن زودتر از موعد بازیگری را می خورند که ایفای رل جوکر توسط او در فیلم «شوالیه تاریکی» چیزی شگفت انگیز و حتی فراتر از رل های مثبت اصلی همین فیلم و شماری از آثار غنی دیگر سینما است.
لجر پس از انتخاب شدن برای بازی در این فیلم با غرور و سرور درباره آن با مادر و خواهرش سخن گفت و آنها اولین کسانی هستند که فرضیه رسیدن هیث به پوچی و یک خودکشی احتمالی توسط او را رد می کنند. او پیش از آن سرشار از شور زندگی بود که قدرت قطع آن را به دست خودش داشته باشد.
منبع: Newyorker

نوشته در دنیای هیث لجر فقید؛ مردی پر شور در دنیایی بیرحم اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.