سایت آموزشی فرهنگ،آموزش وب،کامپیوتر،خانه داری و آشپزی،طراحی،فتوشاپ،تلگرام،آهنگ،فیلم،برنامه نویسی،فرهنگ 21،گروه آموزشی،کرمانشاه

موظف به پیگیری تسویه حساب بدهی تهیه‌کنندگان هستیم

موظف به پیگیری تسویه حساب بدهی تهیه‌کنندگان هستیم

دسته بندی : فرهنگ آموزش تاریخ : یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: اقرار می‌کنم عده‌ای‌ از تهیه کنندگان هستند که همچنان نتوانستند بیایند و بدهی‌هایشان را تسویه کنند و طبیعتا در فهرست حمایت‌های بعدی بنیاد نمی‌گنجند و ما همچنان موظف به پیگیری تسویه حساب بدهی این عزیزان هستیم.
به گزارش ایسنا، علیرضا تابش درباره آماری که چندی قبل در زمینه کمک‌ها و وام‌های دولتی برای تولید فیلم سینمایی منتشر کرده‌اند و بازتاب این شفاف‌سازی گفت: واقعیت موضوع پیگیری رسانه را علت این امر می‌دانم، نقش رسانه‌ها در دنیای امروز به عنوان ناظر و نماینده افکار عمومی بسیار بسیار مهم است. از طرفی ما در آغاز فعالیت‌مان در بنیاد سینمایی فارابی یعنی در سال ۱۳۹۳ ابتدا آمار پروژه‌هایی که مورد حمایت این بنیاد قرار گرفتند بدون ذکر رقم حمایت منتشر کردیم. که در پایان سال ۹۶ با توجه به سیاست‌های عالی و اهدافی که به دنبال شفافیت در فضای تولید سینما هستیم تصمیم گرفتیم این گام تکمیلی را برداریم و فهرست حمایت‌هایی که طی سال‌های گذشته انجام شده در چند نوبت ارائه شود. این حمایت‌ها شامل حمایت بنیاد سینمایی فارابی از فیلم‌هاست که به صورت وام یا مشارکت یا هزینه صد در صد ساخت یک فیلم سینمایی و یا خرید حقوق سینمایی بوده است. اعداد و رقم همه حمایت‌ها هم در فهرست اسفندماه ۹۶ ذکر کردیم. ما تصمیم‌مان بر این است که یک فهرست تکمیلی هم منتشر کنیم که در آن نشان می‌دهد، کسانی که در ادوار مختلف حمایت شده‌اند آیا تسهیلات را پس داده‌اند و پرونده‌هایشان بسته شده و یا اینکه هنوز پرونده‌هایشان باز است. این بخش اطلاعات ما نقص داشت که امیدوارم این بخش هم منتشر شود و افکار عمومی از آن مطلع شوند.
درباره حداکثر و حداقل حمایت‌های بنیاد سینمایی فارابی از نظر ریالی اعداد و رقم از پروژه‌های مختلف چقدر بوده است. برای یک فیلم سینمایی حداقل و حداکثر هزینه چقدر ممکن است هزینه شود. ارقام متفاوت است شما گفتید گاهی فارابی هزینه کامل یک فیلم هم پرداخته است. لطفا با مثالی مشخص کنید.
این ارقام بنا بر سیاست‌های بنیاد در سال های مختلف متفاوت است، همینطور باید شما نرخ تورم را در هر سال بسنجید می‌بینید که قیمت تمام شده یک فیلم سینمایی متناسب با هر سال شمسی دچار نوسانات و تغییراتی بوده که طبیعی است. روی هم رفته اعداد و رقم حمایتی بنیاد، لیست اولیه‌ای که از سال ۹۶ تا سال‌های پیشین تا ۱۳۹۰ منتشر کردیم بالغ بر ۳۰۰ فیلم را در بر می‌گیرد و این تعداد فیلم‌های زیادی است که رقم دقیق حمایت هر فیلم را حضور ذهن ندارم. در شرایط فعلی و تورم موجود و هزینه‌های بالای فیلمسازی در کشور ما به طور متوسط یک فیلمِ کم هزینه بین ۱٫۵ تا ۲ میلیارد بودجه فیلمسازی‌اش است که توسط بخش خصوصی یا نهادهای حمایتی تامین می‌شود. این تامین تسهیلات در بنیاد سینمایی فارابی یا نهادهای سینمایی عمدتا طی این سال‌ها بخشی از هزینه تولید فیلم‌ها را شامل شده است یعنی ۲۰ تا ۵۰ درصد از هزینه‌های یک فیلم را این نهادهای سینمایی مشارکت می‌کنند اما بقیه‌اش توسط بخش خصوصی تامین شده است. اما اگر بخواهیم درصدی بگوییم که از مجموع تولیدات سینمای ایران در کشور که بالغ بر ۱۰۰ فیلم سینمایی در یک سال شمسی است، نزدیک به ۳۰ درصد از این فیلم‌ها از سوی بنیاد فارابی در قالب وام یا مشارکت در تولید، حمایت می‌شوند.
اولویت‌هایی بنیاد سینمایی فارابی برای حمایت از فیلم‌ها چه معیارهایی است؟
-ما ۵ کارگروه تخصصی در بنیاد سینمایی فارابی داریم که به موضوعات اجتماعی، اقتباس ادبی، کودک و نوجوان، مقاومت و معناگرا می‌پردازند. این پنج کارگروه جلسات هفتگی دارند و از کارشناسان و صنوف سینما در کنار مدیران دعوت می‌شود و سعی می‌شود همگرایی و هم‌افزایی در حوزه‌های مختلف ایجاد شود و به اولویت‌هایی که در سینما نیاز است برسیم. حقیقت این است که در این کارگروه‌ها متخصصین امر حضور دارند و نیاز سینما و نیاز مخاطبان سینمای ایران جزو اولویت‌های این کارگروه‌ها است تا به یک جمع بندی برسند. بنیاد سینمایی فارابی از فیلم‌های سینمای دفاع مقدس، سینمای کودک و نوجوان، انیمیشن، خانوادگی، اجتماعی و معناگرا و اقتباس ادبی حمایت می‌کند. همانطور که می‌دانید فیلم‌هایی که اقتباس ادبی می‌شوند در دنیا جزو پر فروش‌ترین فیلم‌ها هستند. ما در این حوزه‌ها از طرح‌ها و فیلمنامه‌هایی که در سینما ارائه می‌شود استقبال می‌کنیم. نکته دیگر که در اولویت‌های بنیاد فارابی است توجه به تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین صنعت تصویر است. اگر فیلم سینمایی در یکی از این ژانرها به بنیاد فارابی پیشنهاد شود و بتواند توان سینمای ملی ما را در حوزه‌های فناوری‌های صنعت تصویر و سایر تکنولوژی‌های نوین ارتقا بدهد قطعا از این آثار حمایت می‌کنیم. چرا که معتقد هستیم که این نوع آثار باعث ارتقای سلیقه مخاطبین و توان سینمای ملی می‌شود.
در حوزه مشاوره مختص فیلم‌های اول و دوم و تاکید ما روی این فیلم‌هاست که کارگردانان آن تجربه کمتری دارند با مشاروه کارگردانان و فیلمنامه نویسانی که در رده‌های بالاتری قرار دارند -به خواست خود کارگردان – حمایت و مشاوره انجام می‌شود. در خصوص تسویه حساب پرونده‌های مالی باید به این نکته توجه داشت که بنیاد فارابی یک نهاد حمایتی است و سینمای ملی ما ساخته نمی‌شود مگر اینکه نهادهایی مثل کانون پرورش فکری کودکان، بنیاد سینمایی فارابی، حوزه هنری، سازمان اوج و سایر نهادهایی سینمایی از این سینما به طور جامع و کامل در حوزه فنی و مالی و محتوایی حمایت کنند. ما در بنیاد فارابی وظیفه داریم با تهیه کنندگان مکاتبه کنیم و دعوت کنیم بیایند حساب‌های مالی را شفاف و تسویه کنند. بخشی می‌آیند تسویه حساب مالی می‌کنند، یا به صورت تهیه رایت و حقوق فیلم تسویه می‌کنند. ولی اقرار می‌کنم عده‌ای‌ از تهیه کنندگان هستند که همچنان نتوانستند بیایند و بدهی‌هایشان را تسویه کنند و طبیعتا در فهرست حمایت‌های بعدی بنیاد نمی‌گنجند و ما همچنان موظف به پیگیری تسویه حساب بدهی این عزیزان هستیم.

نوشته موظف به پیگیری تسویه حساب بدهی تهیه‌کنندگان هستیم اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.