سایت آموزشی فرهنگ،آموزش وب،کامپیوتر،خانه داری و آشپزی،طراحی،فتوشاپ،تلگرام،آهنگ،فیلم،برنامه نویسی،فرهنگ 21،گروه آموزشی،کرمانشاه

وجه تمایز مرد خفاشی با سایر ابر قهرمانان

وجه تمایز مرد خفاشی با سایر ابر قهرمانان

دسته بندی : فرهنگ آموزش تاریخ : شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

بانی فیلم – گروه سینمای جهان: تا به حال آثار هنری متفاوت و زیادی از موضوع بت من استخراج و به مردم جهان ارائه شده و این البته به جز ۸ فیلم بلند سینمایی است که از روی این کاراکتر پرطرفدار کمیک استریپی در حد فاصل سالهای ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۲ ارائه شده و فیلم نهم را نیز در راه ساخت و عرضه قرار داده است. از سلسله محصولات بت منی می توان به کتاب رُمان «بت من: شب رو» اشاره کرد که از سری آثار انتشاراتی پنگوئن و جزء مجموعه موسوم به «دی.سی.ایکونز» به حساب می آید و این کلکسیونی است که تعدادی از چهره های معروف داستان های «دی.سی.کمیکز» را در قالب داستان هایی که بیشتر برای طبقات سنی ۱۵ تا ۳۵ سال مناسب است، قرار داده است. نگارش این سری کتب با شماری از نویسندگان بالنسبه جوان و هیجان ساز کنونی دنیای ادب در غرب بوده و یکی از آنها ماری لو ۳۴ ساله و چینی تبار و تبعه آمریکا است که سابقه نوشتن سری کارهای «افسانه» و همچنین «Warcross» را دارد که اخیراً توسط شرکت YA تولید و ارائه شده است. با اینکه ماری لو دست هایی باز و اجازه لازم را پرداختن به چهره های متعدد کمیک بوکی دارد، اما این نسخه مرتبط با مرد خفاشی او در قالب «شب رو» است که موجب تحسین ناظران شده و وی را به کهکشان سرشار از اسرار بت من پیوند زده است. ماری لو می گوید: وقتی کودک و خردسال بودم، اطلاعات زیادی درباره کمیک بوک ها و منجمله بت من نداشتم ولی به آرامی شروع به دیدن نسخه های تصویری و مجموعه های کوتاه و بلندی کردم که پیرامون بت من ساخته و ارائه شده است و یکی از آنها سریال انیمیشنی ای بود که از روی این کاراکتر ابر قهرمانی ساخته شده است. به واقع دیدن آن مجموعه تبدیل به یک عامل معرفی هر چه بیشتر دنیای کمیک استریپ و قهرمانان و کاراکترهای بد این سری داستان ها به من شد و به مثابه یک درب ورود به آن دنیای ویژه و معبر عبور برای من بود.
منفی و مشکوک
ماری لو معترف است وجه تفکیک بارز بت من از اکثر قهرمانان خیالی کمیک بوک ها که همانا تیره بودن وی و تصویر و تجسم های موجود از اوست، از فاکتورهایی بود که سبب شد او با علاقه بیشتری اقدامات و رخدادهای مرتبط با این چهره را تعقیب و با وی که برخلاف سایر ابرقهرمان های کمیک بوکی دیدی منفی و مشکوک به اطراف خویش دارد و با نوعی ستیز درونی همیشگی مواجه است، همسویی کند.
وی می گوید: بت من با سایر قهرمانان کمیک استریپی بسیار فرق دارد و راه مختص خود را می رود و نگاهش به دنیا و منش های آن و عملکرد مردم، توام با احتیاط و تردید است و حتی ارتباط او با پلیس و مردم شهر گوتام (شهری خیالی ولی با حال و هوا و فرم نیویورک) نیز منفی است و روال معمولی را ندارد. ابتدا باید از خود پرسید که این مرد بسیار پولدار چرا اینقدر جدی و انگار تحت مخاطره است و هر لحظه زندگی اش با نوعی مکاشفه همراه است و چرا این الزام را احساس می کند که در خفا لباس مرد خفاشی را به تن کند و به نجات افراد تحت ستم برخیزد. اینها نکاتی است که بت من را به یکی از ویژه ترین افراد در میان چهره های کمیک بوکی تبدیل کرده و باعث شد من نیز به سوی او کشیده شوم و داستان «بت من: شب رو» را بنویسم. البته من همیشه به کاراکترهای منفی و آنها که یکی- دو وجه شخصیت شان پنهان مانده و آدم های سر راستی نیستند، بسیار بیشتر از چهره های مثبت و کاراکترهای قهرمان آثار هنری دلبستگی داشته ام.
لباس های تردید برانگیز
بت من در اصل بروس وین و همان مرد بسیار مرفهی است که در گوتام سیتی و در زیرزمین خانه مسکونی بسیار بزرگش، یک دفتر کاری ویژه را برای بت من شکل داده و وقتی ظلمی بزرگ حادث می شود که از عهده ساماندهی نیروهای عادی پلیس خارج است به طور ضربتی دست به کار می شود و با گذاشتن نقاب مرد خفاشی بر چهره و سوار بر خودرو بتز موبیل که سرعت خیره کننده ای دارد و گاه نیز با پروازی که فقط از خفاش ها بر می آید، به سوی خبیث ها خیز برمی دارد و بی گناهان را از مرگ می رهاند و تصویری که ماری لو در کتاب «شب رو» از مرد خفاشی ارائه داده، چیزی از همین قبیل و البته همراه با تصورات شخصی و دیدگاه ویژه او نسبت به این کاراکتر دارای لباس فلزی تیره و تردید برانگیز و سیمایی است که در فیلم های چهارگانه تیم برتون و سه گانه کریستوفر نولان هم مشاهده شده است. بت من در آن فیلمها به جای اینکه حالات و نماد قهرمان قصه را داشته باشد، شبیه به آدم بد ماجراها است و دائماً در هیاهوهای فکری از خود مایه می گذارد و حتی به خویشتن خود و روح پروازگرش شک می کند.
نقب به عمق زندگی او
ماری لو می گوید: باید به عمق زندگی بت من نقب زد و به زمانی که میراث دار خاندانش شد و در جوانی مسوولیت های عظیم را شناخت و با دیدن غم و رنج دنیا به یک عامل نجات تبدیل شد. او یک قهرمان متفاوت و به واقع از معدود ضد قهرمانان چشمگیر و سرشار از شائبه در میان انبوه قهرمانان سپید اندیشه و روشن کردار کمیک بوکی است و به همین خاطر است که خیلی ها حسابی جداگانه برای او باز کرده اند.
منبع: Newyork Daily News

نوشته وجه تمایز مرد خفاشی با سایر ابر قهرمانان اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.