اعلام نتایج آزمون دکتریدکتریدکتری سراسرینتایج آزمون دکتری

اعلام نتایج آزمون دکتری ۹۹ | زمان و نحوه

اعلام نتایج آزمون دکتری ۹۹ | زمان و نحوه
اعلام نتایج آزمون دکتری سراسری 99

آزمون دکترای دانشگاه های سراسری و آزاد در سال های اخیر با یکدیگرادغام شده اند که هرساله توسط سازمان سنجش برگزار می شوند. اما اعلام نتایج این آزمون پس از برگزاری به صورت مجزا تحت عنوان، نتایج آزمون دکتری آزاد 99 و نتایج آزمون دکتری سراسری 99 به صورت همزمان اعلام خواهد شد.

طبق روال همه آزمون ها برای تمام داوطلبانی که در جلسه آزمون حضور داشته اند ، کارنامه ای صادر می گردد که وضعیت علمی متقاضی را نسبت به سایر شرکت کنندگان مشخص می کند. شرکت کنندگانی که با توجه به مندرجات کارنامه خود مجاز به انتخاب رشته شده باشند می بایست در موعد مقرر و پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته دکتری 99، نسبت به ثبت کد رشته های مورد نظر خود اقدام کنند و در این امر می توانند از مشاوره انتخاب رشته دکتری بهره بگیرند.

نتایج اولیه آزمون دکتری سال 99 ، به صورت اینترنتی از طریق سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.

زمان اعلام نتایج آزمون دکتری سراسری 99

زمان برگزاری آزمون دکتری 99 جهت ورود به دانشگاه های سراسری و آزاد به منظور پیش گیری از شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد. بنا براعلام سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون ورودی مقطع دکتری برای سال تحصیلی 99 – 1400 که قرار بود در صبح روز جمعه 9 اسفند ماه 98 برگزار شود ، به صبح روز پنج شنبه مورخ 9 مرداد ماه 99 موکول شد. و به تبع آن زمان اعلام نتایج نیز به تاثیر آن به تاخیر انجام خواهند شد.

اعلام نتایج اولیه

با توجه به مندرجات دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 99 ، قرار بود نتایج اولیه این آزمون در هفته اول اردیبهشت ماه اعلام شده و چند روز پس از آن نیز فرآیند انتخاب رشته پذیرفته شدگان آغاز گردد. براساس فرآیند انتخاب رشته داوطلبانی که بر اساس کارنامه منتشره شده، مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند نسبت به انتخاب رشته در سایت ثبت نام آزمون دکتری یعنی سازمان سنجش اقدام نمایند که طی آن داوطلبان از میان لیست دروس ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته دکتری مجاز به انتخاب 50 کد درس می باشند.

اما با توجه به تغییرات به وجود آمده در تاریخ برگزاری آزمون دکتری و عدم انتشار اطلاعیه درمورد زمان صدور کارنامه اولیه شرکت کنندگان این آزمون از سوی سازمان سنجش ، نمی توان درمورد زمان دقیق اعلام نتایج آن اظهار نظر نمود. اما پیش بینی می شود که نتایج اولیه آزمون در دهه دوم شهریور ماه 99 و از طریق سایت سنجش به نشانی sanjesh.org در اختیار متقاضیان قرار گیرد. با این تفاسیر، توصیه می شود برای اطلاع از زمان دقیق اعلام نتایج آزمون دکتری سال 99 و سایر اخبار مرتبط با آن ، در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره عضو شوید.

اعلام نتایج انتخاب رشته

پس از گذشت چند روز از فرآیند انتخاب رشته، نتایج آن ازبه صورت اینترنتی اعلام می شود. اما با توجه به شرایط کنونی و تعویق زمان آزمون، زمان اعلام نتایج انتخاب رشته نیز به تعویق افتاده و به زمان دیگری موکول خواهد شد. اما تاریخ دقیق آن مشخصا اعلام نشده است. اما پیش بینی می شود که دردهه سوم شهریورماه 99 نتایج از طریق سایت سازمان سنجش در دسترس قرار گیرد.

اعلام نتایج نهایی

پس ازاعلام نتایج انتخاب رشته دکتری، دانشگاه‌ ها یک ماه فرصت دارند تا نسبت به برگزاری مصاحبه اقدام نمایند. پس از برگزاری جلسه مصاحبه، نتایج نهایی پذیرفته شدگان داشگاه سراسری به صورت اینترنتی در اختیار قرار می گیرد. نظر به تغییر زمان برگزاری و تاخیر 5 ماهه آن، طبیعی است که زمان مشخصی برای اعلام نتایج مصاحبه دکتری در نظر گرفته نشده باشد. با توجه به اینکه زمان شروع ترم تحصیلی دانشگاه ها تا حد زیادی وابسته به اعلام نتایج نهایی مقطع دکتری است، لذا پیش بینی می شود که تا اواخر مهرماه 99 نتایج نهایی پذیرفته شدگان دکتری در سایت سنجش اعلام شود.

راهنمای مشاهده نتایج آزمون دکتری سراسری 99

پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری ، داوطلبان می توانند با مراجعه به حساب کاربری خود در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org ، کارنامه خود را مشاهده نمایند. پس از ورود به سایت و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منوی سمت راست صفحه ، لازم است روی لینک فعال “پاسخنامه ، کلید نهایی و کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری 99” کلیک کرده و وارد سیستم مشاهده نتایج شوید. در این بخش، دو روش برای مشاهده نتایج آزمون دکتری در پیش رو دارید.

  • روش اول: در روش اول می توانید از طریق وارد کردن شماره شناسنامه، شماره پرونده و سال تولد ، نتایج آزمون دکتری سراسری را مشاهده نمایید.
  •  روش دوم: می توانید از طریق وارد کردن اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی ، شماره داوطلبی و سال تولد، نتایج اولیه این آزمون را مشاهده کنید.

اعلام نتایج آزمون دکتری ۹۹ | زمان و نحوه

داوطلبانی که مطابق کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند درصدد انتخاب رشته خود برآیند. چند روز پس از انجام انتخاب رشته نتایج آن از طریق سایت مذکور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. بنابراین داوطلبان می توانند برای مشاهده نتایج انتخاب رشته خود به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و از طریق لینک “کارنامه انتخاب رشته کنندگان آزمون دکتری 99”، نتایج انتخاب رشته خود را مشاهده فرمایند.

زمان و نحوه اعتراض به نتایج آزمون دکتری سراسری 99

پس از مشخص شدن نتایج آزمون دکتری سراسری 99 همانند سایر آزمون ها، شما نیز در صورت داشتن اعتراض به نتایج آزمون اعم از اعمال نشدن سهمیه ها ، رتبه و نمره درج شده در کارنامه اولیه خود و… می توانید اعتراض خود را از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور ثبت و پیگیری نمایید. بدین منظور لازم است به سایت sanjesh.org مراجعه کرده و پس از ورود به بخش پاسخگویی اینترنتی سایت، اعتراض خود را با ذکر دلیل ثبت نمایید. برای آگاهی از نحوه ثبت درخواست در سایت سنجش می توانید روی لینک مربوط به آن کلیک نمایید.

لازم به ذکر است که جهت مشاهده نتایج اعتراض خود می بایست مجددا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور (بخش پاسخگویی اینترنتی) مراجعه نمایید. چنانچه در هر یک از مراحل ثبت اعتراض به نتایج آزمون دکتری 99 با مشکلی مواجه شدید می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند در تاریخ مقرر شده، نسبت به انتخاب رشته اقدام به عمل آورند. در فاصله کوتاهی از انتخاب رشته نتایج انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش قرار گرفته و داوطلبان تا چندین برابرظرفیت هر دانشگاه دعوت به مصاحبه دکتری خواهند شد. پس از برگزاری جلسه مصاحبه داوطلبانی که موفق به کسب حد نصاب علمی تعیین شده توسط هر دانشگاه شوند، مورد پذیرش دانشگاه قرار خواهند گرفت.

سوالات متداول

1- وضعیت مجاز یا غیر مجاز شدن به انتخاب رشته را چه زمانی می توان مشاهده کرد؟

پس از انتشار کارنامه اولیه از سوی سازمان سنجش آموزش کشور ، داوطلبان می توانند از وضعیت قبولی خود مطلع گردند.

2- سایت اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سراسری چیست؟

سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور

3- آیا بلافاصله پس از اعلام نتایج ، فرآیند انتخاب رشته آزمون دکتری آغاز می شود؟

معمولا چند روز بین اعلام نتایج اولیه و شروع فرآیند انتخاب رشته ، فاصله است.

اعلام نتایج آزمون دکتری ۹۹ | زمان و نحوه

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…


l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن