انتخاب رشته ارشد آزادانتخاب رشته کارشناسی ارشددانشگاه آزادکارشناسی ارشد

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹
انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

از سال 96 تا کنون تنها یک آزمون برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های مختلف کشور برگزار می گردد. علاوه بر دانشگاه های سراسری، دانشگاه آزاد نیز با توجه به مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو، در دوره های تحصیلات تکمیلی و در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته اقدام به جذب دانشجو می نماید.

داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد شرکت می کنند، چنان چه مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد شوند، می توانند در فرآیند انتخاب رشته این دانشگاه شرکت نمایند. آگاهی از زمان، نحوه، شرایط و نکات مهم پیرامون انتخاب رشته ارشد آزاد 99 از نکات مهمی است که داوطلبان علاقه مند به تحصیل در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد باید به آن توجه کنند.

نکات مهم در فرآیند انتخاب رشته ارشد 99

کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد، توسط سازمان سنجش آموزش کشور در کارنامه اولیه داوطلبان درج می شود.

زمان انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

هر ساله، تقریبا سه هفته بعد از برگزاری آزمون نتایج اولیه داوطلبان در قالب کارنامه منتشر می شود و بعد از آن انتخاب رشته ارشد 99 دانشگاه های سراسری آغاز می گردد. معمولا پس از پایان یافتن انتخاب رشته دانشگاه های سراسری اعم از دانشگاه های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان، فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد شروع می شود.

شرایطی که به علت ویروس کرونا در کشور حاکم است، موجب به تعویق افتادن زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 99 گردیده است و داوطلبان در روزهای 16، 17 و 18 مرداد ماه، در حوزه های امتحانی خود حاضر شدند.

با توجه به تاخیری که آزمون کارشناسی ارشد سال جاری، از لحاظ زمان برگزاری، نسبت به سال گذشته دارد، بازه زمانی که برای انتخاب رشته این آزمون در نظر گرفته شده نیز نسبت به روال عادی متفاوت است و داوطلبان می توانن از 16 شهریور لغایت 25 شهریور ماه 99 نسبت به این امر اقدامات لازم را به عمل آورند. برای اطلاع از آخرین اخبار پیرامون فرآیند انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد می توانید در کانال تلگرام ارشد عضو شوید و پیگیر تمامی مسائل مربوط به آن باشید.

نحوه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

برای ورود به سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیازمند کد دسترسی آن می باشید. تمامی داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد 99 شرکت می کنند در زمان دریافت کارنامه اولیه خود، چنان چه مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد شده باشند کد دسترسی انتخاب رشته برای این دانشگاه، در پایین کارنامه اولیه آن ها درج می گردد که از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت است.

داوطلبان واجد شرایطی که علاقه مند هستند تا مقطع کارشناسی ارشد را در یکی از واحدهای دانشگاهی آزاد بگذرانند باید در زمان مقرر به سامانه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه نمایند. معمولا هر داوطلب مجاز است حداکثر 100 کد رشته محل را از میان رشته های ارائه شده در دانشگاه آزاد انتخاب کند.

توصیه می کنیم پیش از اقدام به انتخاب رشته، ابتدا دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد 99 را دانلود کرده و به دقت آن را مطالعه نمایید تا از شرایط و ضوابط انتخاب رشته آگاهی کسب کنید. برای سهولت دسترسی به این دفترچه مذکور، لینک آن را، به محض انتشار، در جدول زیر قرار می دهیم.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

(به محض انتشار، لینک فعال می شود.)

انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد طی دو مرحله انجام می گیرد؛ مرحله اول پرداخت هزینه انتخاب رشته ارشد آزاد 99 و دریافت شناسه و رمز عبور است و گام دوم ورود به سامانه و ثبت کد رشته های مورد نظر می باشد. در ادامه، مراحل انتخاب رشته به صورت گام به گام شرح داده می شوند.

مراحل پرداخت هزینه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

  • ورود به سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.org و کلیک بر روی گزینه “سامانه های ثبت نام و انتخاب رشته”

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹

  • به محض ورود به این صفحه بر روی عبارت “خرید کارت اعتباری ثبت نام” کلیک کنید.

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹

  • در این صفحه بر روی گزینه “خرید کارت” که در مقابل عبارت “انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته 99” قرار دارد، کلیک نمایید.

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹

  • در این قسمت باید اطلاعات فردی خود را وارد کنید و بر روی گزینه “مرحله بعد” کلیک نمایید.

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹

  • اکنون اگر اطلاعات خود را درست وارد کرده اید گزینه “تایید و پرداخت” را انتخاب نمایید، در غیر این صورت می بایست با کلیک بر روی گزینه “مرحله قبل” به صفحه قبلی بازگردید و به تصحیح اطلاعات خود بپردازید.

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹

  • با ورود به صفحه پرداخت، باید هزینه انتخاب رشته را توسط کارت بانکی عضو شبکه شتاب واریز نمایید. بنابراین اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و سپس بر روی گزینه “پرداخت” کلیک نمایید.

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹

با کلیک بر روی گزینه “پرداخت”، در صورتی که پرداخت شما با موفقیت انجام شده باشد، شناسه و رمز شما نمایان می شود که با دریافت آن ها قادر به ثبت کد رشته های مورد علاقه خود در سایت انتخاب رشته ارشد آزاد 99 می باشید.

مراحل ورود به سامانه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 

  • مراجعه به سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org
  • کلیک بر روی عبارت “انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد”

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹

  • وارد کردن شناسه، رمز ثبت نام، شناسه انتخاب رشته (همان کد دسترسی که در کارنامه اولیه درج شده است.) و کد ملی

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹

با ورود به صفحه جدید، مشخصات فردی، کد و رشته امتحانی خود را مشاهده خواهید کرد و می توانید نسبت به انتخاب کد رشته محل های مورد نظرتان اقدام نمایید.

در پایان و پس از ثبت کد رشته های مورد نظر، حتما رسید انتخاب رشته خود و شماره پیگیری مندرج بر روی آن را از سایت مذکور دریافت نمایید. گفتنی است در صورت عدم دریافت کد پیگیری، انتخاب های شما در سیستم ثبت نمی شوند و باید مجددا آن ها را وارد کنید.

مشاوره انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

مطمئنا همه شما عزیزان مستحضر هستید که انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین با مطالعه این قسمت و در صورت نیاز می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید و یک انتخاب رشته ایده آل و مطلوب داشته باشید.

مهم ترین نکته ای که در مورد فرآیند انتخاب رشته مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد، چینش کد رشته محل های مورد نظر است که باید بر اساس علاقه و معیارهای هر داوطلب باشد. به این صورت که اگر حداکثر تعداد انتخاب های مجاز را 100 کد رشته محل در نظر بگیریم، شما باید این تعداد را به سه قسمت تقسیم کنید. بخش اول انتخاب های خود را بدون توجه به رتبه و ترازتان، به رشته هایی که مورد علاقه شما هستند، اختصاص دهید؛ حتی اگر شانس قبولی شما در آن ها بسیار کم است. قسمت دوم انتخاب های خود را نیز توسط رشته هایی که با توجه به رتبه و ترازتان امکان قبولی در آن ها وجود دارد، تکمیل کنید و در نهایت دسته پایانی انتخاب های خود را مختص رشته هایی قرار دهید که امکان قبولی شما در آن رشته ها بسیار بالا است ولی علاقه چندانی به آن ها ندارید و تنها در صورت اجبار و عدم قبولی در دو دسته اول، مایل به ادامه تحصیل در آن رشته ها هستید.

توجه کنید که انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی انجام می شود و شما داوطلبان گرامی تنها در صورت خرید شناسه و رمز اینترنتی می توانید نسبت به انتخاب رشته این دانشگاه اقدام نمایید. برای اطلاع در خصوص زمان و نحوه اعلام نتایج نیز می توانید بر روی لینک نتایج نهایی ارشد آزاد 99 کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد با انتخاب رشته دانشگاه های سراسری یکسان است؟

خیر، انتخاب رشته این دو دانشگاه به صورت جداگانه انجام می شود.

2- انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از چه سایتی انجام می شود؟

مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org مسئولیت این امر را بر عهده دارد.

3- انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد چه زمانی است؟

داوطلبان می توانند از 16 تا 25 شهریور نسبت به این امر اقدامات لازم را انجام دهند.

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۹

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…


l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن