عمومی

تبدیل پشه‌های ماده به پشه‌های نر با کمک یک ژن!

تبدیل پشه‌های ماده به پشه‌های نر با کمک یک ژن!

محققان موفق به تبدیل پشه‌های ماده به پشه‌های نر شدند.

محققان آمریکایی با همکاری “آزاده آریان”، دانشمند ایرانی این دانشگاه توانستند پشه های ماده را با کمک یک ژن، به پشه های نر تبدیل کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از فیز، محققان “دانشگاه ایالتی و موسسه پلی تکنیک ویرجینیا” (Virginia Tech) با همکاری “آزاده آریان” (Azadeh Aryan)، دانشمند ایرانی این دانشگاه، در بررسی جدیدی نشان داده اند که یک ژن میتواند گونه ماده پشه موسوم به “آئدس ایجیپتی” (Aedes aegypti) را بگونه نر تبدیل کند. همچنین ژنی را شناسایی کرده اند که پشه های نر برای پرواز کردن، به آن نیاز دارند.

پشه های نر برخلاف پشه های ماده، توانایی گزیدن ندارند و نمی توانند پاتوژن ها را به انسان منتقل کنند.

پشه های ماده آئدس ایجیپتی برای تولید مثل به خون نیاز دارند و حامل پاتوژن هایی هستند که ویروس زیکا و تب دنگی را به انسان انتقال می دهند.

“ژیجیان تو” (Zhijian Tu)، از محققان این پروژه گفت: ما در این پژوهش دریافتیم که تنها با قرار دادن ژن موسوم به “نیکس” (Nix) در پشه های ماده، می توانیم آن ها را به پشه های نر تبدیل کنیم. این پژوهش میتواند پیامدهایی برای روش های کنترل پشه ها در آینده بهمراه داشته باشد.

تبدیل پشه‌های ماده به پشه‌های نر با کمک یک ژن!

آزاده آریان، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار‌کرد: ما ژن دیگری موسوم به “myo- sex” را نیز شناسایی کرده ایم که برای پرواز کردن پشه های نر ضروری است.

آریان و همکارانش، چندین پشه را که یک کپی اضافه از ژن نیکس به آن ها اضافه شده بود، مورد بررسی قرار دادند.

هرچند پشه های ماده که ژن نیکس به آن ها تزریق شده بود، به پشه های نر تبدیل شدند ولی بخاطر نداشتن ژن myo- sex نمی توانستند پرواز کنند.

در هر حال، هنوز باید پژوهش های دیگری در مورد این موضوع انجام شوند و آزمایش های بیشتری صورت بگیرند. “زاک آدلمن” (Zach Adelman)، از محققان این پروژه اظهار‌کرد: یکی از چالش های ما در تبدیل کردن پشه های ماده به پشه های نر، بخشیدن توانایی پرواز کردن به پشه ها با کمک هر دو ژن نیکس و myo- sex است.

این پژوهش، در مجله “Proceedings of the National Academy of Sciences” به چاپ رسید.


l
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن