عمومی

تجمع کارگزاران مخابرات روستایی| آغاز دور جدیدِ اعتراض کارگران واحد ترابری نفت و گاز زاگرس جنوبی

تجمع کارگزاران مخابرات روستایی| آغاز دور جدیدِ اعتراض کارگران واحد ترابری نفت و گاز زاگرس جنوبی

کارگزاران مخابرات روستایی سراسر کشور مقابل ستاد اجرایی فرمان امام جمع شدند.

به گزارش ایلنا، صبح امروز (دهم مهرماه) جمعی از کارگزاران مخابرات روستایی سراسر کشور مقابل ستاد اجرایی فرمان امام در تهران تجمع کردند.

نمایندگان معترضان می‌گویند: با توجه اینکه کارگزاران مخابرات روستایی طبق ماده ۸۳ قانون الحاق مجلس، بخشنامه وزارت کار و رای دیوان عدالت اداری، به بدنه شرکت مخابرات ایران متصل شده و دارای قرارداد رسمی و دائمی هستند، چرا این همه تبعیض در نوع پرداختی‌های آنها وجود دارد ؟ چرا بعد از خدمت صادقانه بالای ۲۰ سال در روستاها هنوز حقوق کف قانون کار را دریافت می‌کنند در حالی که دیگر نیروهای شهری شرکت مخابرات حقوق‌های بالایی دریافت می‌کنند؟ فیش حقوق ۲۰ میلیونی کارکنان شهری و ۵ میلیون تومانی کارکنان روستایی گویای تبعیض گسترده است؛ حال اینکه آن‌ها در شهرها خدمت می‌کنند و کارگزاران در روستاها با هزار مشکل و مصیبت.

تجمع کارگزاران مخابرات روستایی| آغاز دور جدیدِ اعتراض کارگران واحد ترابری نفت و گاز زاگرس جنوبی

یکی از معترضان در توضیح بیشتر گفت: شرکت مخابرات ایران به کارکنان شهری بایت هزینه خوارو بار مبلغ ” یک میلیون و چهارصد هزار تومان ” پرداخت می‌کند در حالیکه هزینه خواروبار کارکنان مخابرات روستایی فقط ” ششصد هزار تومان ” است یعنی هزینه خواروبار آنها تقریبا سه برابر کارگزاران است و این فقط یکی از موارد تبعیض است. با دقت بیشتر در آیتم‌های پرداختی دیگر از قبیل ایاب و ذهاب، ناهار، حق تحصیل فرزندان، رتبه، منزلت شغلی، شرایط آب و هوا، اعیاد و مناسبتها ، بیمه تکمیلی و غیره، برجستگی این تفاوتها چندین برابر خواهد بود .

کارگزاران می‌گویند: خواسته اصلی و مهم کارگزاران مخابرات روستایی و هدف از برگزاری تجمع مقابل ستاد اجرایی فرمان امام، رفع تبعیض، عدالت مزدی و همسان‌سازی حقوق و مزایا همتراز با کارکنان رسمی شهری است به نوعی که این فاصله طبقاتی و تبعیض در پراختی ها برداشته شده و عدالت مزدی بطور کامل برقرار بشود.

 آغاز دور جدیدِ اعتراض کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی به عملی نشدن وعده‌ها

کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان امروز دهم مهرماه، بار دیگر اعتراض خود را همزمان با تجمع مقابل محدوده محل کار خود آغاز کردند.

تجمع کارگزاران مخابرات روستایی| آغاز دور جدیدِ اعتراض کارگران واحد ترابری نفت و گاز زاگرس جنوبی

یکی از کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در تماس با ایلنا گفت: گروهی از کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان امروز شنبه (دهم مهرماه) به نشانه اعتراض به محقق نشدن وعده عملی شدن مطالباتشان از سوی مسئولان، در محدوده محل کار خود تجمع کردند.

وی در تشریح جزئیات اعتراض خود و سایر همکارانش گفت: در آخرین تجمع کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی که به مدت سه روز (در روزهای دوازدهم تیر ماه وپیش از آن در روز‌های ۲۲و۲۳ فروردین سال جاری) در مقابل ساختمان اداری منطقه عملیاتی پارسیان و آغار و دالان انجام شد، مسئولان وعده دادند همه راننده‌ها به سامانه ساپنا متصل می‌شوند که در نتیجه آن همه کارگران به اعتراض صنفی خود پایان دادند.

به گفته وی، با وجود گذشت ۵ تا شش ماه هنوز تا این لحظه اتفاق خاصی در خصوص اتصال دوباره کارگران واحد ترابری به سامانه ساپنا که سامانه اطلاعات پیمانکاران نیروی انسانی در کل صنعت نفت است و لغو طرح خویش‌فرمایی که با اجرای آن قرارداد همه این کارگران را به حجمی تغییر می‌کند، رخ نداده است.

وی با بیان اینکه تصور ما کارگران این بود که مسئولان شرکت ملی نفت به تعهدات خود عمل خواهند کرد، افزود: با وجود آنکه وضعیت شغلی ما کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان به دلیل خروج از سامانه ساپنا بسیار نامناسب است وبلاتکلیف هستیم اما برای بازگشت دوباره به این سامانه به وعده مسئولان بویژه بعد از آخرین تجمع اعتماد کرده‌ایم.

این کارگر معترض همچنین مدعی شد، در نتیجه خروج آن‌ها از سامانه ساپنا که از روز ۲۹ اسفند ۹۹ (سالروز صنعت ملی نفت) رخ داده؛ آن‌ها از بسیاری از مزایای شغلی همانند طرح طبقه‌بندی مشاغل، بیمه تکمیلی وسایر مزایای قانونی و عرفی که همه پرسنل رسمی، قراردادی و سایر نیروهای پیمانکاری دریافت می‌کنند، محروم شده‌اند.

این کارگر معترض با بیان اینکه نباید مسئولان نسبت به وضعیت شغلی وبیمه‌ای کارگران واحد ترابری بی‌توجه باشند در ادامه با اشاره به نامه چند ماه پیش فرزین مینو (معاون نیروی انسانی شرکت ملی نفت) در خصوص رفع مشکلاتشان گفتند: به دنبال پیگیری کارگران؛ معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت در نامه‌ای با رد طرح خویش فرمایی کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، به اتصال دوباره همه کارگران به سامانه ساپنا تاکید کرده است.

او گفت: طبق این نامه شرکت نفت گاز زاگرس جنوبی موظف به عقد قرارداد طبق روال گذشته با کارگران واحد ترابری است. در عین حال در نامه معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت تاکید شده در صورتی که بیمه راننده‌ها با قید نام کارفرمای شرکت زاگرس جنوبی به تامین اجتماعی ارسال شود، همه کارگران مشمول مزایای طرح طبقه‌بندی مشاغل خواهند بود.

وی به نیابت از همکاران خود مدعی است، مدیران شرکت نفت وگاز زاگرس جنوبی با بی‌توجهی به نامه معاون منابع انسانی شرکت ملی نفت، همچنان بر اجرای طرح خویش فرمایی با راننده‌ها اصرار دارند و قصد ندارند هیچ یک از راننده‌ها را به سامانه ساپنا اضافه کنند. بنابراین رانندگان با قراردادهای حجمی از هیچ‌یک از مزایای قانونی کار بهره‌مند نخواهند شد.

این کارگران گفتند: در حال حاضر حدود ۱۸۰نفر در منطقه عملیاتی پارسیان و حدود ۲۰۰نفر دیگر در مناطق عملیاتی آغار و دالان با سوابق کاری ۱۰ تا ۲۵سال کار مشغول جابجایی نیروی کار روی حدود ۲۵۰ حلقه چاه هستند.

 آخرین پیگیری‌های وضعیتِ بازنشستگان البرز غربی؛ ایمیدرو به دنبال جبران خسارت است

سازمان ایمیدرو در حال تهیه‌ی نامه‌ای برای کمیسیون اصل نود مجلس است تا پرداخت خسارت به بازنشستگان را نهایی کرده و اطلاعات آن را به صورت رسمی در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، به دنبال پیگیری‌های «ایلنا» از منابع معتبر در سازمان ایمیدرو، قرار است این سازمان به زودی با در نظر گرفتنِ نفع کارگران مبلغی را به عنوان خسارت به آن‌ها پرداخت کنند. 

به گفته‌ی این منابع، سازمان ایمیدرو در حال تهیه‌ی نامه‌ای برای کمیسیون اصل نود مجلس است تا این موضوع را نهایی کرده و اطلاعات آن را به صورت رسمی در اختیار رسانه‌ها قرار دهد. 

گفتنی است بازنشستگان البرز غربی به دلیل تعطیلیِ اجباری معدن با حداقل حقوق بازنشسته شدند و علی‌رغم اینکه دولت وقت با مصوبه‌ای از این بازنشستگان حمایت کرده بود، اما بعد از مدتی بند دو مصوبه توسط مجلس وقت حذف و در نتیجه خسارت بسیاری به بازنشستگان وارد شد. 

به گفته‌ی بازنشستگان البرز غربی آخرین مزد دریافتی آن‌ها مبنای محاسبه‌ی مستمری قرار نگرفته و ظاهرا بیمه بیکاری مبنای محاسبه قرار گرفته است که این موضوع باعث کاهش بسیار زیاد مستمری آن‌ها شده است. 

به دنبال اعتراض این بازنشستگان، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، طی نامه‌ای به ایمیدرو این سازمان را مکلف به جبران خسارت وارده به این بازنشستگان کرد.


l
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن