دکتری

راهنمای نگارش رساله دکتری | مراحل نگارش و ساختار رساله

راهنمای نگارش رساله دکتری | مراحل نگارش و ساختار رساله
راهنمای نگارش رساله دکتری

یکی از موارد مهمی که در پیشرفت تحصیلی دانشجویان موثر است و منجر به رسیدن دانشجو به مقام علمی بالاتر می شود، ارائه مقالات پژوهشی است. در واقع پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله مقطع دکتری از جمله مقالات پژوهشی به شمار می روند.
رساله به مقاله پژوهشی گفته می شود که دانشجو برای کسب مدرک دکتری خود می بایست آن را ارائه نماید. دانشجویان مقطع دکتری باید رساله ای بی نقص بنویسند و در جلسه دفاع پس از ارائه رساله خود به سوالات داوران حاضر در جلسه پاسخ دهند.

اما قبل از این مراحل، دانشجو باید با اصول نگارش رساله دکتری آشنایی لازم را داشته باشد تا بتواند به شیوه ای درست اقدام به جمع آوری مطالب مربوطه بپردازد. از آن جایی که نگارش رساله مقطع دکتری از اهمیت بالایی برخوردار است، قصد داریم در مقاله حاضر این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

بعد از انتخاب موضوع رساله، باید نتایج پژوهش ‌های خود را به صورت کتبی در قالب رساله دکتری نوشته و به کمیته علمی دانشگاه تحویل دهید.

مراحل نگارش رساله دکتری 

قدم اول: اولین گام در جهت نوشتن رساله دکتری، انتخاب موضوع رساله است. دانشجو باید در انتخاب موضوع زیرکانه عمل کند و موضوعی را انتخاب نماید که بتواند توضیحاتی را درباره مباحث مختلف آن به طور گسترده ارائه نماید. البته موضوع رساله می تواند مرتبط با رشته دانشجو باشد. همچنین دانشجو بایستی دقت داشته باشد که موضوع جدیدی را انتخاب نماید، به طوری که در گذشته مقاله ای در رابطه با موضوع مورد نظر تدوین نشده باشد.
قدم دوم: این مرحله، مربوط به انتخاب استاد راهنما برای مشاوره دهی به دانشجو می باشد. استاد راهنما یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه است که مسئولیت راهنمایی دانشجو در جهت رفع مشکلات پژوهشی را بر عهده دارد. استاد راهنما می ­تواند به دانشجو در انتخاب یک موضوع پژوهشی و برنامه ریزی برای تکمیل آن در مدت زمان مقرر

کمک کند. در انتخاب استاد راهنما باید به این موضوع توجه داشته باشید که استاد، در زمینه موضوع انتخابی شما، تخصص داشته باشد همچنین توجه داشته باشید که قبل از تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو برای استاد مورد نظر به او مراجعه کنید.
پس از ارائه پروپوزال به استاد راهنما و تایید آن توسط استاد، دانشجو می تواند نگارش رساله را آغاز کند. پروپوزال یک طرح کلی است که شامل اهداف رساله، بیان مسئله و تاریخچه و سوابق تحقیق می باشد.

قدم سوم: بخش پایانی نیز مربوط به نگارش رساله می باشد که بسیار حائز اهمیت است. بنابراین رساله باید طبق نکات نگارشی نوشته شود تا مورد قبول باشد.

به طور کلی اجزای تشکیل دهنده رساله مقطع دکتری به شرح زیر است.

 1. طرح جلد فارسی
 2. صفحه عنوان
 3. صفحه تأییدیه هیئت داوران (تصویب نامه)
 4. صفحه تقدیم
 5. صفحه سپاسگزاری
 6. چکیده فارسی
 7. صفحه فهرست مطالب
 8. صفحه فهرست جدول ها
 9. صفحه فهرست شکل ها
 10. صفحه فهرست نقشه ها
 11. فصل های پایان نامه
 12. فهرست منابع
 13. پیوست ها
 14. چکیده انگلیسی
 15. طرح جلد انگلیسی

کسب آمادگی جهت حضور در جلسه دفاع از پایان نامه

پس از اتمام رساله، دانشجو باید خود را برای حضور در جلسه دفاعیه آماده کند. دفاع پایان نامه به این منظور برگزار می شود که اساتید داور و استاد راهنما درباره‌ی پژوهش دانشجو صحبت کنند. هدف از این جلسه این است که استادان مطمئن شوند دانشجو خود پژوهش‌ ها را انجام داده و از پژوهش های مشابه کپی نکرده است. همچنین اساتید با پرسش از دانشجویان راجع به موضوع پژوهش می خواهند میزان تسلط دانشجو را نسبت به موضوع مورد بحث محک بزنند. در این جلسه ممکن است سوالات سخت و دور از انتظار از دانشجو پرسیده شود، بنابراین دانشجو می بایست کاملا به موضوع رساله خود مسلط باشد تا بتواند این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارد. در ادامه می خواهیم نکاتی را بیان کنیم که برای موفقیت در جلسه دفاع تاثیر گذار است.

 • قوانین و روش کار دانشگاه خود را بررسی کنید.
 • برای آمادگی، پژوهش خود را دوباره مطالعه نمایید.
 • یک نسخه‌ی چاپ شده از پایان نامه را با خودتان بیاورید.
 • یک فهرست از سؤالات احتمالی تهیه کنید.
 • برنامه ریزی کنید که می‌خواهید از چه مسائلی دفاع کنید و چه چیزهایی از اهمیت کمتری برخوردارند.

به دلیل اهمیت و حساسیت مرحله انتخاب موضوع رساله دکتری، دانشجو می بایست زمان زیادی را صرف انجام این کار کند و موضوعی را برای پژوهش های خود برگزیند که جدید بوده و کسی تا کنون به بررسی آن نپرداخته باشد. همچنین دانشجو می بایست راجع به موضوع انتخابی خود تحقیقات گسترده ای انجام دهد و به خوبی به موضوع پایان نامه مسلط باشد تا بتواند در جلسه دفاع رساله به سوالات داوران پاسخ قانع کننده ای بدهد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…


l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن