عمومی

زندگینامه حضرت عیسی (ع) و آغاز رسالتش (+ تصاویر)

زندگینامه حضرت عیسی (ع) و آغاز رسالتش (+ تصاویر)رسالت حضرت عیسی (ع) رسـالتی دشوار محسوب می شد

حضرت عیسی (ع) واعظ یهودی و شخصیت مرکزی در مسیحیت است. غالب مسیحیان اعتقاد دارند که حضرت عیسی مسیح (ع) پسر خدا و مسیح وعده داده شده در عهد عتیق است. مادرش مریم باکره، باردار شد و وی را به دنیا آورد.

چکیده ای از بیوگرافی حضرت عیسی (ع)

نام: عیسی مسیح

زادروز: ۴ قبل از میلاد

زادگاه: بیت لحم، از شهرهای ایالت ناصره 

درگذشت: ۳۰–۳۳ میلادی

علت فوت: مصلوب شدن

بعثت: در فلسطین مبعوث شد.

مدت عمر: ۳۳ سال

زندگینامه حضرت عیسی (ع)

حضرت عیسی (ع) در شهر بیت لحم، از شهرهای ایالت ناصره منطقهٔ یهودیه به دنیا آمد.

یاد کن آن گاه که ملائکه گفتند: ای مریم، خدا تو را به کلمه ای از خود که نامش مسیح، عیسی بن مریم است، بشارت می دهد که در دنیا و آخرت آبرومند و از مقربان (الهی) و با مردم در گهواره و در بزرگ سالی سخن می گوید و از نیکان و شایستگان است و بعد که از کسانش در جایگاهی شرقی کناره گزید و بین خود و آنان پرده ای کشید؛ پس ما روح خود را نزدش فرستادیم و برای او مانند انسانی درست اندام نمودار شد. مریم گفت: من از تو به خدای رحمان پناه می برم، اگر پرهیزگار باشی. (جبرائیل) گفت:همانا من فرستاده پروردگارت هستم تا تو را پسری پارسا و پاکیزه ببخشم. مریم گفت: چطور مرا پسری باشد و در حالی که دست هیچ انسانی به من نرسیده و بدکاره هم نبوده ام؟

جبرائیل گفت: این چنین است، آفریدگار تو گفته که: این بر من آسان است تا او را نشانه ای برای مردم و رحمتی از طرف خویش کنیم؛ این کاری است حتمی و شدنی. پس به او حضرت عیسی (ع) بار گرفت و با او به مکانی دور بیرون رفت بعد درد زایمان او را بسوی تنه درخت خرمایی کشانید؛ گفت: ای کاش قبل از این مرده بودم و به فراموشی سپرده شده بودم. پس (کودک) از زیر او ندایش داد: ناراحت مباش، آفریدگار تو از زیر پایت جویی روان میسازد و خرما بن را بسوی خود بجنبان تا بر تو خرمای تازه چیده فرو ریزد؛ بخور و بیاشام و چشم روشن دار و اگر از آدمیان کسی را دیدی، بگو: من برای خدای رحمان روزه (سکوت) نذر کرده ام و امروز مطلقا با هیچ انسانی سخن نمی گویم. پس مریم وی را برداشته، نزد کسانش آورد؛ گفتند: ای مریم، چیزی شگفت آورده ای. ای خواهر هارون، نه پدرت مرد بدی بود و نه مادرت زنی بدکاره! مریم به او اشاره نمود؛ گفتند: چطور با کودکی خرد که در گهواره است، حرف بزنیم؟

کودک (حضرت عیسی (ع)) گفت: من بنده خدا هستم، به من کتاب داده و پیامبرم گردانیده است و مرا هر جا که باشم، با برکت ساخته و تا زنده ام به نماز و زکات سفارش نموده و مرا به مادرم نیکوکار کرده و گردن کشی بد بخت نگردانیده است و درود بر من، روزی که زاده شدم و روزی که بمیرم و روزی که زنده برانگیخته شوم و چون عیسی با نشانه ها و دلایل روشن آمد، بیان کرد: همانا برای شما حکمت آورده ام (تا هدایت شوید) و بعضی از آنچه را که درباره اش اختلاف می کنید، برایتان بیان کنم، پس از خدا بترسید و مرا پیروی کنید. همانا خدای یکتا پروردگار من و پروردگار شماست، پس وی را بپرستید، این است راه راست ولی آن گروه ها (فرق مسیحی) میان خود اختلاف کردند؛ پس وای بر ستمگران از عذاب روزی دردناک! آیا منتظر چیزی جز قیامت اند که ناگهان بدیشان فرا رسد در حالیکه بی خبرند؟ در آن روز، دوستان، بعضی دشمن بعضی دیگرند، مگر پرهیزگاران.

زندگینامه حضرت عیسی (ع) و آغاز رسالتش (+ تصاویر)یکی از ویژگی‌های اخلاقی حضرت عیسی(ع) زهد بود

آغاز رسالت حضرت عیسی (ع)

خدای متعال حضرت عیسی (ع) را نزدیک ۳۰ سالگی به پیامبری مبعوث کرد و او رسماً رسالت خود را در بین مردم اعلام نمود و آنها را به پیروی خود فراخواند. او سعی کرد تا از انحراف یهودیان جلوگیری کند و آنها را از ضلالت باز دارد و حلال و حرام مورد اختلاف آنها را برایشان بیان کند. جمعیت یهود پیش از آمدن حضرت عیسی مسیح (ع) طبق پیش گویی و بشارت حضرت موسی (ع) منتظر ظهور مسیح بودند، ولی زمانی که ظهور کرد و منافع جمعی از افراد ستمگر و منحرف بنی اسرائیل به خطر افتاد، تنها جمعیتی محدود، گرد او را گرفتند. حضرت عیسی (ع) پس از دعوت مستدل و کافی، دریافت که جمعی از بنی اسرائیل اصرار در مخالفت و گناه دارند. به همین علت در بین قوم خود بپا خواست و گفت: چه کسانی مرا در راه خدا یاری می کنند؟ تنها عده اندکی (۱۲ نفر) به این دعوت جواب مثبت دادند، این عده افراد پاک بودند که خداوند از آنها بعنوان «حواریون» نام برده است. در قرآن مجید پنج بار از حواریون حضرت عیسی (ع) یاد شده، که دو مرتبه آن در سوره صف است.

زندگینامه حضرت عیسی (ع) و آغاز رسالتش (+ تصاویر)در اسلام به روشنی میان تـولد حضرت‌ عیسی (ع)‌ از مریم و تولد دیگر انسان‌ها تمایز قائل‌ می‌شود

مسافرت های تبلیغی حضرت عیسی

حضرت عیسی (ع) فعالیت خویش را از جلیل آغاز کرد و بعد از گردآوردن بیشتر حواریون به طرف دیگر شهرهای یهودیه روانه شد. با ورود به کفرناحوم و برای اثبات نبوت خود دو معجزه از خود نشان داد و بعد از خروج از کفرناحوم نیز در قایق، معجزه دیگری به یاران خاص خود ارائه کرد. او بعد از آن به منطقه جدریان رفت و بعد از ارائه معجزه­ ای با قایق به شهر خود رفت. در آن جا حضرت عیسی مسیح (ع) با شفای یک مفلوج بر حیرت مردم افزود، آن گاه مفلوج را گفت:(برخیز و بستر خود را برداشته به خانه خود روانه شو!) آن گروه چون این عمل را دیدند شگفت‌زده شده خدایی را که این نوع قدرت به مردم عطا فرموده بود تعریف و تمجید نمودند. پس حضرت عیسی (ع) با قدرت تمام به انجام وظیفه­ اش می­پرداخت.

توطئه برای قتل حضرت عیسی (ع)

با ورود حضرت عیسی (ع) به اورشلیم، در شهر، آشوبی بپا شد که حتی سران حکومت روم را هم کمی نگران کرد. وی از همان اول به هیکل رفت و افرادی که از آن جا بعنوان مکانی برای داد و ستد بهره می ­بردند را با ضرب و شتم بیرون راند و بعد از آن نیز به موعظه­ های کوبنده خویش ادامه داد. بدین ترتیب همه چیز برای به دام انداختن او توسط علمای یهود فراهم شده بود. در نتیجه روسای کاهنان با یکی از حواریون به نام یهودای اسخریوطی توطئه چینی کردند و قرار شد یهودا، حضرت عیسی مسیح (ع) را به ایشان تسلیم کند.

در این موقع حضرت عیسی (ع) برای وداع با یاران خود آماده شد و آخرین شام خود را با ایشان در باغی به نام جتسیمانی صرف کرد؛ شامی که تاریخ مسیحیت از آن الگو گرفت و در آیین­ های کلیسایی یاد آور گوشت و خون مسیح شد .«…و چون ایشان غذا می­خوردند عیسی نان را گرفته برکت داد و پاره کرده به شاگردان داد و گفت:( بگیرید و بخورید این است بدن من.) و پیاله را گرفته شکر نمود و بدیشان داده، گفت:( تمامی شما از این بنوشید چون که این است خون من در عهد جدید که در راه بسیاری برای آمرزش گناهان ریخته می­شود…»

زندگینامه حضرت عیسی (ع) و آغاز رسالتش (+ تصاویر)تعالیم حضرت عیسی (ع)‌ و انجیل‌ با علم، حقیقت، نور، تذکر و ارشاد مشخص می‌شود

سرانجام زندگی حضرت عیسی (ع)

بعضی از یهودیان که دشمنی حضرت عیسی (ع) را در دل داشتند، کمر به کشتن وی بستند. با خیانت یکی از حواریون به نام یهودای اسخریوطی که قلباً به او ایمان نیاورده بود و منافق محسوب می شد، محل اختفای حضرت عیسی مسیح (ع) افشا شد و دشمنان به آن جا رفته و شخصی که در ظاهر شبیه به حضرت عیسی (ع) بود را بازداشت کردند. مسیحیان و دیگر افراد چنین معتقدند که دشمنان حضرت عیسی (ع)، او را در روز جمعه به صلیب کشیده و او را کشتند. ولی بعد از گذشت سه روز از مرگ حضرت عیسی مسیح (ع)، روز یک شنبه، او مجدداً زنده شده و به آسمان رفته است.

زندگینامه حضرت عیسی (ع) و آغاز رسالتش (+ تصاویر)در قرآن، حضرت عیسی (ع) یکی از بندگان شایسته خدا ذکر شده است

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش


l
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن