دانشگاه آزاد

ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های آزاد

ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های آزاد
راهنمای ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های آزاد

با توجه به این که امروزه آموزش مجازی نقش ویژه ای را در ارائه خدمات آموزشی ایفا می کند، واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد نیز با فراهم نمودن شرایط و بستر لازم اقدام به برگزاری کلاس ها و دوره های مجازی نموده است. در این شیوه آموزشی محتوای دروس و برنامه های ارائه شده از طریق اینترنت به صورت 24 ساعته در دسترس کاربران قرار می گیرد.

از طرفی نیز به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور و لزوم رعایت نکات بهداشتی و ایمنی اعم از عدم حضور در تجمعات و خودداری از رفت و آمدهای غیر ضروری در محیط های عمومی، مرکز آموزش های کوتاه مدت واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی به منظور تحقق این امر بر آن شد تا خدمات ویژه ای را در راستای برگزاری کلاس های آموزشی و جلسات آنلاین ارائه نماید. بنابراین علاوه بر دانشجویان واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد، سایر دانشجویان این دانشگاه نیز می توانند از حضور در کلاس های آنلاین بهره مند شوند.

دانشجویان دانشگاه های آزاد به منظور شرکت در کلاس های آنلاین، ابتدا می بایست استان و واحد دانشگاهی محل تحصیل خود را در سایت lmsmap.iauec.ac.ir انتخاب نمایند.

اقدامات و نرم افزارهای لازم جهت ورود به کلاس های آنلاین

شیوه آموزش در کلاس های مجازی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از طریق ارتباط تصویری آنلاین انجام می شود و مباحث آموزشی نیز به واسطه فایل های صوتی، متنی، تصویری، اتاق گفتگو و نظایر آن در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. از همین رو می بایست پیش از ورود به سامانه اقدامات لازم که در ادامه مقاله مشاهده می کنید را انجام داده تا هنگام برگزاری کلاس های مجازی با مشکل مواجه نشوید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان مجرب مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

 • نصب آخرین نسخه نرم افزار Adobe Connect Add-in روی رایانه
 • نصب نرم افزارهای Word و PowerPoint از مجموعه نرم افزارهای Microsoft Office
 • حداقل سرعت دانلود اینترنت مورد استفاده 2Mbps
 • مجهز بودن کامپیوتر مورد استفاده به هدست یا بلندگو و میکروفن
 • نصب نرم افزار Adobe Acrobat Reader روی رایانه
 • کسب اطمینان از تنظیمات مربوط به ضبط و پخش صدا
 • نصب آخرین نسخه نرم افزار Flash Player روی رایانه
 • نصب آخرین نسخه نرم افزارهای مرورگر اینترنتی مانند Mozilla Firefox
 • اطمینان از عدم بسته بودن پورت های 80، 443 و 1935 از سوی شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی و یا توسط نرم افزارهای آنتی ویروس

دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد می توانند پس از انجام اقدامات فوق و تهیه پیش نیازهای لازم، با خیالی آسوده نسبت به ورود به سامانه و حضور در کلاس های آنلاین اقدام کنند.

راهنمای ورود دانشجویان به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های آزاد

دانشجویان گرامی می توانند با توجه به راهنمای زیر، به حساب کاربری خود در “سامانه واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی” وارد شده و از مزایای حضور در کلاس های آنلاین بهره مند شوند.

 • ابتدا می بایست وارد سامانه lmsmap.iauec.ac.ir شوید و پس از انتخاب گزینه “دانشگاه ها”، استان خود را از روی نقشه مشخص نمایید.

ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های آزاد

 • در این مرحله لازم است واحد دانشگاهی خود را از گزینه های موجود در لیست پیش رو، انتخاب کنید.

ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های آزاد

نکته مهم: دانشجویان سایر واحدهای دانشگاه آزاد (به غیر از واحدهای الکترونیکی) که به دلیل تعطیلی دانشگاه ها بر اثر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا امکان حضور در کلاس ها را ندارند، می توانند از طریق سامانه ecourse.iauec.ac.ir، به ترتیب زیر در کلاس های آنلاین شرکت نمایند.

 • در صفحه ای که پس از طی مرحله اول برایتان نمایان می شود، نام کاربری و رمز عبور خود را در کادرهای مربوطه وارد کرده و کلید “ورود به سایت” را بفشارید.

ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های آزاد

با ورود به پنل کاربری خود، نام و نام خانوادگی شما در نوار بالای صفحه، سمت چپ ظاهر می گردد. در وسط صفحه بخشی را تحت عنوان “درس های من” مشاهده می کنید که می توانید درس مورد نظر خود را با استفاده از این قسمت انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که برای ورود به کلاس آنلاین می بایست روی شماره کلاس مورد نظر کلیک نموده و سپس گزینه “پیوستن به کلاس” را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که تا زمان ورود استاد، امکان حضور در کلاس برای شما فراهم نخواهد بود. شایان ذکر است که در صورت نیاز می توانید فایل های ضبط شده جلسات قبل را نیز از طریق منوی “جلسات ضبط شده” موجود در این صفحه مشاهده نمایید. در صورت مشاهده علامت ورود ممنوع یا مربع شکل در هنگام ورود به کلاس، روی آن کلیک کرده و گزینه “Allow” را بزنید.

پس از طی تمامی مراحل مذکور به صفحه اصلی کلاس آنلاین دسترسی پیدا کرده و تمام امکانات محیط کلاس مجازی در اختیار شما قرار خواهند گرفت. این صفحه از پنج بخش کلی تشکیل شده است که عبارت اند از:

 • بخش “Share” جهت نمایش محتوای مورد نظر استاد به دانشجویان
 • قسمت “Meeting” به منظور فعال نمودن اسپیکر و کسب اجازه از استاد برای دسترسی به میکروفون
 • قسمت “Videos” جهت مشاهده تصویر استاد
 • بخش “Attendees” جهت مشاهده لیست حاضرین در کلاس
 • بخش “Chat” برای ارتباط نوشتاری بین استاد و حاضرین در کلاس

از طریق هر یک از این بخش ها شرایط و امکانات لازم برای برگزاری کلاس های آنلاین فراهم می باشد. توجه داشته باشید در صورت نیاز به دریافت فایلی که از سوی استاد بارگذاری شده است، گزینه ای تحت عنوان “File” در منوی سمت راست ظاهر می گردد که با کلیک روی فایل مورد نظر و انتخاب گزینه “Download File” می توانید آن را دانلود کنید.

راهنمای ورود اساتید به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های آزاد

اساتید نیز لازم است به منظور برگزاری کلاس های آنلاین خود ابتدا به تهیه پیش نیازها و نصب برنامه های مورد نیاز اقدام نموده و با طی مراحل زیر، به امر تدریس به صورت الکترونیکی بپردازند.

 • اساتید نیز همانند دانشجویان می بایست ابتدا استان و واحد دانشگاهی خود را انتخاب کنند.
 • به سامانه lmsmap.iauec.ac.ir وارد شده و سپس روی گزینه “دانشگاه ها” کلیک نمایید.
 • در این مرحله لازم است ابتدا استان خود را از روی نقشه انتخاب کرده و سپس از میان گزینه های موجود در منوی باز شده، واحد دانشگاهی خود را انتخاب نمایید.

نکته مهم: اساتید سایر واحدهای دانشگاه آزاد (به غیر واحدهای الکترونیکی) که به دلیل تعطیلی دانشگاه ها بر اثر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری کلاس های خود را ندارند، می توانند با مراجعه به سامانه ecourse.iauec.ac.ir و طی مراحل زیر، کلاس های خود را به صورت مجازی برگزار نمایند.

 • نام کاربری و رمز عبور خود را در کادرهای مربوطه وارد کرده و روی عبارت “ورود به سایت” کلیک کنید.
 • در صفحه پیش رو که همان پنل کاربری شما می باشد، می توانید نام و نام خانوادگی خود را در بالای صفحه، سمت چپ مشاهده کنید. از بخش “درس های من” موجود در وسط صفحه می توانید کلاس مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
 • هر یک از اساتید می توانند پیش از شروع کلاس، فایل یا کتاب مورد نظر خود را با استفاده از گزینه “شروع ویرایش” که در نوار سمت چپ بالای صفحه تعبیه شده است، در سامانه بارگذاری نموده و در اختیار دانشجویان خود قرار دهند.
 • در این مرحله باید روی گزینه “اضافه کردن یک فعالیت یا منبع” کلیک کنید.
 • پس از طی مراحل مربوط به بارگذاری فایل های مورد نیاز، مجدد به صفحه ابتدایی پنل کاربری خود مراجعه نموده و روی گزینه “پیوستن به کلاس” کلیک کنید. لازم به ذکر است که برای دسترسی به فایل های ضبط شده جلسات پیش می توانید از گزینه های موجود در لیست “جلسات ضبط شده” که در همین صفحه قرار دارد، استفاده نمایید.

قسمت های مختلف صفحه آغازین کلاس های آنلاین همانند موارد ذکر شده در بخش قبل طراحی شده اند با این تفاوت که اساتید می توانند پس از تنظیمات مربوط به میکروفن خود، با استفاده از گزینه “Start My Webcam” در بخش “Videos” فرآیند تدریس خود را آغاز کنند. گزینه “Share My Screen” موجود در بخش “Share” نیز به منظور ارائه محتویات آموزشی به دانشجویان تعبیه شده است.

همان طور که ذکر شد به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی دانشگاه های کشور، “مرکز آموزش کوتاه مدت واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی” تصمیم به برگزاری کلاس های آنلاین گرفت. از همین رو دانشجویان می توانند پس از مطالعه دستورالعمل های لازم در سایت این مرکز به نشانی azad2.iauec.ac.ir، به سامانه ecourse.iauec.ac.ir مراجعه نموده و سایر مراحل را مطابق با مندرجات این مقاله به انجام برسانند.

 

سوالات متداول

1- با استفاده از چه سامانه ای می توانم در کلاس های مجازی دانشگاه آزاد شرکت کنم؟

تمامی دانشجویان دانشگاه آزاد می توانند با ورود به سامانه lmsmap.iauec.ac.ir از مزایای شرکت در کلاس های آنلاین بهره مند شوند.

2- برای ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه آزاد به چه اطلاعاتی نیاز دارم؟

هر یک از دانشجویان این دانشگاه دارای یک حساب کاربری در سامانه مذکور می باشند که با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود می توانند به بخش های مختلف این سامانه دسترسی پیدا کنند.

3- آیا ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه آزاد، نیاز به نصب نرم افزار خاصی دارد؟

بله، لیست پیش نیازها و نرم افزارهای مورد نیاز برای ورود به سامانه مذکور در این مقاله ارائه شده است.

 

ورود به سامانه آموزش مجازی دانشگاه های آزاد

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…


l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن